Alman Başbakan Angela Merkel'den basın özgürlüğüne saygı uyarısı

Angela Merkel

Angela Merkel

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasıyla ilgili konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yücel'in serbest bırakılmasını vurgularken 'basın özgürlüğüne saygı' uyarısını da yaptı

Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Almanya Başbakanı Merkel, tutuklanan gazeteci Yücel’in serbest bırakılmasını talep ederek, basın özgürlüğüne saygı gösterilmesi uyarısı yaptı. Mecklenburg Vorpommern eyaletinin Demmin kentinde geleneksel Kül Çarşambası konuşmasını yapan Merkel, “Bu akşam Türkiye’de tutuklu bulunan Deniz Yücel’i anıyor ve serbest bırakılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin lideri Merkel, federal hükümetin Yücel’in serbest bırakılması için elinden gelen her türlü çabayı göstereceğini ifade etti.

DW Türkçe’nin haberine göre, Başbakan Merkel, Yücel’in “kendi mesleğini icra etmekten başka bir şey yapmadığına” işaret ederek, bu nedenle serbest bırakılması gerektiğini vurguladı. Merkel, “Bağımsız gazetecilik var olabilmelidir, gazeteciler işlerini yapabilmelidir” şeklinde konuştu. Almanya’da basın özgürlüğünün önemine de vurgu yapan Merkel, “Almanya’da özgür ve bağımsız basının olması, bizim demokrasimizin bir parçasıdır ve rahatsız edici olsa bile hiçbir zaman için sorgulanamaz” dedi.