Türkiye'nin silah yardımı tepkisine ABD'den yanıt gecikmedi

abd

abd

ABD'nin YPG'ye ağır silah verme kararına Türkiye'den tepki gelmişti. ABD Savunma Bakanı Mattis, Türkiye'nin tepkisine dair açıklama yaptı

Reuters'ın haberine göre ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, güney sınırının güvenliğine destek için Türkiye'yle çok yakın çalışacaklarını söyledi.Mattis, ABD'nin YPG'ye silah verme kararından dolayı Türkiye'nin endişeleriyle ilgili ise, "Endişeler için çözüm üreteceğiz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım İngiltere’ye hareketinden önce açıklama yaptı. İşte Yıldırım’ın açıklamalarından ve sorulara verdiği cevaplardan satır başları:(ABD başkanı Trump’ın YPG’ye ağır silah yardımını onaylamasının ardında Türkiye nasıl adımlar atacak? Türkiye’nin endişeleri nasıl giderilecek?) Türkiye’nin bu konudaki durumu çok nettir. Düşüncesinde herhangi bir kafa karışıklığı yoktur. Türkiye bölgede PKK’nın bir başka terör örgütü DEAŞ’a karşı kullanılmasına karşıdır. Bunu net bir şekilde muhataplarımıza söyledik. Bir terör örgütü kullanılarak bir başka örgüt yok edilemez. Sonra o örgüt başınıza bela olur. PKK’yı ABD’nin ter örgütü olarak kabul ettiği bilinmektedir.

PKK’ya doğrudan ya da dolaylı yardımları kabul etmemiz mümkün değil. ABD ve Türkiye iki ortaktır. ABD bir tercih yapma cihetine gitmesini düşünmüyoruz. Bu son karardaki açıklamalarda da esasen Türkiye’nin hassasiyetlerinin azami ölçülerde dikkate alınacağının altı çizilmiştir. İşin özeti şudur: bölgede terörle mücadele dilecekse Türkiye bunu en güzel şekilde yıllardan beri yapıyor.Halen ABD yönetiminin elinde imkanlar olduğunu biliyoruz aksi bir karar alırsa bunu doğuracağı sonuçlar ABD içinde olumsuz bir netice ortaya koyacaktır.

Kaynak: Hürriyet