Mustafa Balbay’ın doğum günü kutlandı

Panele çok sayıda kişi katıldı

Panele çok sayıda kişi katıldı

CHP İzmir Milletvekili ve gazeteci yazar Mustafa Balbay'ın 52. Yaşgünü 8 Ağustos Çarşamba günü Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan etkinliklerle kutlandı.

"Balbay'a adalet ve özgürlük istiyoruz" konulu etkinlikte ilk olarak moderatörlüğünü Tevfik Kızgınkaya’nın yaptığı, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Şükran Soner’in konuşmacı olarak katıldığı panel düzenlendi. 

Soner: Bedel ödemenin de güzel bir yanı olmalı 

İlk olarak konuşan gazeteci yazar Şükran Soner Mustafa Balbay’ın işini çok seven, bitmeyen bir enerjiyle kendisini işine adayan bir gazeteci olduğunu belirterek şunları söyledi. “ bedel ödemenin de güzel bir yanı olmalı. Diyeceksiniz ki bedel ödemenin güzel yanı olur mu? Evet, biz 12 Mart ve 12 Eylül de bedel ödemenin güzel yanını yaşıyorduk. İnanıyorduk ki bir kavganın içindeyiz ve bu kavganın içinde tarafsak, birilerinin düzenini sarsmışsak sallamışsak onlar bize düşman olarak bize bedel ödetiyorlar. Bir anlamda bu bir kavga ve biz bunu hak ediyoruz. Ama bu sivil darbe hukukunun bedeli ödeyenleri açısından bu moral değerleri olduğunu düşünmüyorum. Eğer Balbay bugün hala ayaktaysa bu onun özel kimlik olarak direnebildiğini gösteriyor.” dedi. Mevcut sistemin yeni kırılmalara yol açtığını bununla birlikte iki tane veba ırk ve dini ortaya çıktığını ifade eden Şükran Soner, bunun da medya aracılığıyla yapıldığını söyledi. Şu anki medyanın insanlık tarihinin en kirli medya olduğunun altını çizen Soner, “Gazetecilerimiz bu kirliliğin içindeki en masum kişilerdir. Medya bizim beynimizi satın alarak aptallaştırıyor ve kazanılmış haklarımızı kullanmamızı engelliyor. Balbayın içeride olması buna bir örnektir” dedi.

Tunal: Ortak noktaları cumhuriyeti korumaktı

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, bir ülkenin ordusunu kurabilecek kadar komutanın, bir ülkenin basınını kurabilecek kadar gazetecinin ve bir üniversiteyi doldurabilecek 2580 öğrencinin hapishanelerde olduğunu belirterek, bunların çoğunun ortak noktasının ise Cumhuriyeti korumak ve ülkelerini sevmek olduğunu söyledi. Balbay’ın 30 yıllık dostu olan Tevfik Kızıgınkaya ise, Balbay’ın şuan bile dört duvar arasında yılmadan çalıştığını vurgulayarak, “Biz bu direncimizi ondan alıyoruz onun azminden alıyoruz” şeklinde konuştu. Kızgınkaya, Mustafa Balbay’ın hapishanede yazıp yolladığı mektubu da sevenleri ile paylaştı. Konuşmaların ardından Ali Kemal Özdemir ve Hakan Güdükoğlu’nun bağlama ve gitarı eşliğinde türküler söylenerek Balbay’ın doğum günü pastası kesildi.