2016 yılı kadın cinayetleri haritası yayınlandı işte korkunç rakam

kadın cinayetleri

kadın cinayetleri

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı tarafından Dünya Kadınlar Günü öncesinde 2016 yılı kadın cinayetleri haritası yayınlandı

Umut Vakfı tarafından hazırlanan rapora göre 2016 yılında 317’si silaplı, toplam 397 kadın cinayeti basına yansıdı. Kadın cinayetlerinin yüzde 80’i silahlarla işlendi. Umut Vakfı, Türkiye’nin her köşesindeki yerel gazeteler dahil tüm medyayı gün gün tarayarak hazırladığı istatistiki çalışma, şiddetin boyutunu gözler önüne serdi. Rapora göre 2016 yılında ulusal ve yerel gazetelere 317’si silahlı toplam 397 kadın cinayet olayı yansıdı. Cinayetlerde toplam 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın ve aile bireyi de yaralandı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski kocalar, ayrılınmak istenen sevgililer işledi. Eşini ya da eski eşini, annesini, babasını, eşinin kardeşini öldüren erkeklerin 66’sı ise sonrasında intihar girişiminde bulundu. Bunlardan da, 55’i öldü.

Öldürüp intihar ettiler

Kadın cinayetlerinin 96’sı tüfeklerle, 90’ı tabancalarla, sekizi beylik silahlarıyla, 123’ü de bıçak, satır, balta, keser gibi kesici aletlerle olmak üzere 317’si yani yüzde 80’i silahlarla işlendi. Yüzde 20’si ise dövülerek, boğularak, yüksekten atılarak katledildi. İstanbul’da geçen yıl 42 kadın cinayeti vakası yaşandı. 35 kadın ve aile bireyi öldü. Bu cinayetleri işleyenlerden sekiz erkek intihar girişiminde bulundu ve biri yaralı kurtuldu. İzmir’de meydana gelen 27 olayda 23 kadın ve aile bireyi öldü, beş kişi yaralandı. Beş erkek öldürdükten sonra intihar etti. Adana’da yaşanan 22 kadın cinayetinde 23 kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı. Öldüren iki koca da intihar etti.