Kadir Topbaş 18 Eylül için vatandaşları uyardı

Kadir Topbaş

Kadir Topbaş

18 Eylül Pazartesi günü milyonlarca oğrenci için ilk ders zili yeniden çalacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşları uyardı

Toplu ulaşımda ek seferler konulduğunu belirten Kadir Topbaş, yeni eğitim sezonunda tüm öğrenci ve öğretmenler ile velilere başarılar diledi.

İSTANBUL'DA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK

- 18 Eylül Pazartesi günü toplu ulaşım araçları 06:00 -14:00 arasında ücretsiz hizmet verecek.

- Şantiyelerde ve yollarda okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak. Devamı zaruri çalışmalar gece vardiyasında (22.00-05.00) yapılacak.

- Kazalar için yollarda  83 çekici hazır bulundurulacak.

- Trafiğe çıkacak 14 bin okul servisi, Pazartesi günü İSPARK otoparklarından ücretsiz yararlanacak.

- Toplu ulaşımda ek 398 araç ile 4433 adet sefer artışı planlandı. Metrobüs, Otobüs seferlerinde 507 bin yolcu taşınması, 338 bin aracın trafiğe çıkmaması hedefleniyor.

- Metro ve tramvay hatlarında 824 sefer artışı yapılacak.

- Metro, Tramvay, ek seferleri sayesinde 232 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 155 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak.

- Arabalı  vapurlar okulların açıldığı ilk 2 gün servis araçlarının öncelikli faydalanması sağlanacak.

Trafik akışında sorun yaşanmaması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü 36 motosikletli, 71 ekip otosu ve 63 yaya personel ile toplam 241 polis görev yapacak. İlçe Emniyet Müdürlükleri de bölgelerindeki okul çevresinde trafik ve asayiş açısından tedbir alacak.İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde (Emniyet, Trafik, Asayiş) görev yapacak.İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda 215 Zabıta Memuru trafiğin sağlıklı işlemesine yardımcı olacak. 

AKOM NÖBETTE

İstanbul'da okulların açılacağı gün alınacak tedbirler için, Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) ilgili tüm birimlerin katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıya, İBB’ye bağlı birimlerin yanı sıra Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası temsilcileri katıldı. Pazartesi günü ilgili birimlerin yetkilileri AKOM’da kriz masasında nöbette olacak.