banner3
Öne Çıkanlar Nazan Cavcav KTFF şırınga meyve suyu Sedat Çelik fetönün tsk yapılanması CHP Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN YTB Başkanı Abdullah Ere aynur aydın kenan doğulu annesi mal varlığı

Bu haber kez okundu.

Ahmet Davutoğlu'nun kongre konuşmasının ayrıntıları

AK Parti'nin yeni Genel Başkanı, müstakbel Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarihi kongrede güçlü mesajlar verdi. Promter kullanmadan yaklaşık bir saat 10 dakika kürsüde kalan Davutoğlu, yeni Türkiye'nin yeni döneminin şifrelerini de ortaya koydu. Kongrenin tek adayı olarak konuşmasına “Selam olsun insana, zaman ve mekana. Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgililer sevgilisine selam olsun. Eyyub El Ensari'ye, Hacı Bayram-ı Veli, Mevlana'ya, Ahi Evran'a, Hacı Bektaş-ı Veli'ye, Yunus Emre'ye, Ahmed-i Hani'ye selam olsun” diyerek başlayan Davutoğlu, “Fitne çıkmasını bekleyenler heveslenmesin. Dava arkadaşları arasında ihtilaf çıkmaz” ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın, “benim için veda kongresi” ifadelerini hatırlatan Davutoğlu, “Bu bir veda kongresi değil. Bir vefa, ahitleşme kongresi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bıraktığı miras AK Parti için bir şereftir. Ve sonuna kadar korunacaktır. Şimdi büyük bir yeni kültürel uyanışın arifesindeyiz. Bu yeni kültürel uyanış, insanlığın temel değerler itibarıyla varoluşsal ve epistemolojik problemlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde bütün insanlığa evrensel bir medeniyet çağrısı yapacak bir uyanış” dedi. 2001-2002 dönemini fetret devrine benzeten Davutoğlu, dokuz başlıktan oluşan 'manifesto'sunu da açıkladı:

PSİKOLOJİK TEMELİ ÖZGÜVEN

“12 yılda büyük devrimlere imza atıldı. Bunların arkasındaki temel saik, milletin özgüvenini tekrar kazanmasıdır. Cumhurbaşkanımızın Davos'ta sergilediği tavır bir milletin ayağa kalkmasının simgesidir. Gezi, 17 ve 25 Aralık kumpaslarının en büyük hedefi millete kazandırdığımız bu özgüveni yıkmaktı. Dediler ki 'bunlar rüya görüyor, ütopikler.' Doğru biz yeni bir Türkiye rüyası görüyoruz. Bu rüyayı göremeyenler utansın. Bu rüya için ayağa kalkamayanlar, özgüven gösteremeyenler utansın.

SOSYO-KÜLTÜREL BİRLİK VE BÜTÜNLÜK  

Yani çözüm süreci. Başarıya ulaştırana kadar bize uyku haramdır. Türkiye'de kimse, şu veya bu gerekçeyle ötekileştirilmeyecek. Alevi kardeşlerimiz, Sünni kardeşlerimiz eşit vatandaşlar olarak bu toprakların asli unsurlarıdır ve öyle kalacaktır. İnanç, fikir, düşünce özgürlüğü bize emanet edilmiş bir görevdir. Gayrimüslim vatandaşlarımızın eşit haklarını koruyacağız. 

ÖZGÜRLÜKLER TEMİNAT ALTINDA 

Bir kez daha söylüyoruz. Türkiye'de düşünce, inanç, ifade, girişim özgürlüğü, AK Parti hükümetlerinin teminatı altındadır. Yasakları kaldırdık, kaldırmaya devam edeceğiz. Sandığın, millet iradesinin hafife alınmasına izin vermeyeceğiz. İlk defa millet tarafından seçilenlerin yaptığı bir anayasaya sahip olacağız. 

DEVLET VE BÜROKRASİDE RESTORASYON

Devletteki karar alma yeteneği gelişti. Eski  vesayetler bitti, yeni vesayet türleri çıkmaya başladı. 'Paralel yapı', aslında fetret istiyor. Hedef AK Parti değil, gerçekleştirdiği büyük birikimdi. Hiçbir şekilde devlet otoritesinin parçalanmasına, devleti ele geçirmek isteyen zihniyete izin verilmeyecek. Bürokraside aranacak tek nitelik ehliyet ve liyakat olacak. 

SİYASET ERDEM VE AHLEK VESİLESİ  

AK Parti yolsuzluklara karşı en çetin mücadeleyi verdi. Vermeye de devam edecek. Milletin ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına uzanacak eli, kardeşimiz olsa koparırız.

6. RESTORASYON YARGI ALANINDA  

Siyaseti kontrol etmek, hakim olmak için yargı devreye girdiğinde millet büyük felaketler yaşadı. 27 Mayıs yargısının mantığını bir daha yeni Türkiye'de kimse göremeyecek. 

MODERN YATAY MİMARİ  

İçselleştirici ve bütünleştirici kültürü egemen kılacak, hiçbir birikimi ötekileştirmeyeceğiz. Aynı şekilde şehirlerin de kadim karakterinin modernite ile yüzleştiği yerde yıkıcı olmayan, modern, yatay mimariyi kabul edeceğiz. 

EKONOMİK RESTORASYON 

AK Parti döneminde, hasta adam gibi görülen ülkenin ayağa kalktı. Ekonomik devrim gerçekleştirildi. Şimdi, ikinci sıçramanın eşiğindeyiz. Gücümüzün kaynağı insanımız ve coğrafyamızdır. Bunun için de reformlara devam edeceğiz. Türkiye Afro-Avrasya'nın en büyük üretim alanı olacak.

ULUSLARARASI ALANDA YENİDEN İNŞA 

Dış politikada ilkemiz Ankara'nın merkez olmasıdır. AB stratejik hedeftir. Türkiye'nin çevresindeki bütün havzalarda etkin, vicdani bir dış politika takip etmek için gece gündüz çalışacağız.”

AHMET DAVUTOĞLU, 1382 OYLA YENİ BAŞKAN

AK Parti'nin1 . Olağanüstü Kongresi'nde tek aday olarak gösterilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  Erdoğan'dan sonra partinin ikinci genel başkanı oldu.  Tarihi seçimde Davutoğlu, oy kullanan 1388 delegenin 1382'sinin oyunu aldı. Oylamada 6 oy geçersiz sayıldı. Kongrenin açılış yoklamasında ise 1425 delege imza vermişti. Sonucun açıklanmasının ardından kürsüye çıkan Ahmet Davutoğlu, Genel Başkan sıfatıyla yaptığı ilk konuşmada “Türk demokrasi tarihinde 2 ilki yaşıyoruz. Böylesi bir devir teslimi hiçbir ihtilaf olmadan yapıyoruz. Ayrıca yarın aynı partiden iki cumhurbaşkanı arasında devir teslim töreni yapılacak” dedi. “Seçilmiş başbakan ve seçilmiş cumhurbaşkanı ile gerçek anlamda sıçrama dönemi yaşayacağız” ifadesini kullanan Davutoğlu konuşmasını espriyle tamamladı: “Yoğun bir terlemeye rağmen dinamizmi kaybetmedik. Terleyen cumhurbaşkanı terleyen başbakan olacak demiştik. Alın terinin karışmadığı hiçbir emek helal değildir.”

SALON BEYAZA BÜRÜNDÜ GÖĞEBAKAN UNUTULMADI

> Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi sebebiyle yoğun güvenlik tedbirleri alındı. Sinyal kırıcı jammer, salon içi ve dışında keskin nişancılar görev yaptı. Polis helikopterleri salon üzerinde gün boyunca kontrol uçuşları gerçekleştirdi. 

> Kongrenin organizasyonunda 2 bin 500 kişi görev aldı. Erdoğan salona Uğur Işılak'ın seslendirdiği 'Dombra' ile girdi. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Murat Göğebakan'ın seslendirdiği 'Uzun Adam' şarkısı da kongre boyunca çalındı. 

> Partililerin büyük çoğunluğu beyaz giyinmeyi  tercih etti. Salon adeta 'ak'a büründü. First leydiler Emine Erdoğan ile Sare Davutoğlu da beyaz kıyafet giydi. 

> Erdoğan baskılı tişörtler çoğunluktaydı. 

> Engelliler, kongreyi kendileri için ayrılan özel alandan izledi. Yapılan konuşmalar işaret diline çevrildi. 

> Davutoğlu'nun seçim bölgesi Konya'ya ise, özel ayrıcalık sağlandı. Salonun tavanına “örümcek kamera” düzeneği kuruldu. 

> Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a yüzde 95.7 oranında destek vererek rekor kıran Adıyaman'ın Sincik ilçesinin BBP'li Belediye Başkanı Mehmet Korkut ile Antalya'nın Finike ilçesinin MHP'li Belediye Başkanı Osman Sarıoğlu da AK Parti'ye geçti. Rozetleri Erdoğan taktı. 

HALADAN DUA 

Kongreyi Konya Taşkent'te TV'den izleyen Ahmet Davutoğlu'nun halası Nilüfer Özlen, bol bol dua etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.