Öne Çıkanlar 9 yaşındaki Ecrin Emiliano Sala CHP Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN Vasilis Simos ankara proje Campi Flegrei Yanardağı istanbul yol Erdal Aslan Stuttgart Sibel Gezen

Bu haber kez okundu.

KPSS'de soru sızdıran 91 kişi gözaltında

Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığı, 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de soruların sızdırılmasına ilişkin  91 şüpheli hakkında daha iddianame düzenledi.  Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırlayarak Ankara 2. Ağır Ceza  Mahkemesine gönderdiği iddianamenin kabulü halinde şüpheliler, daha önce açılan  davalarda olduğu gibi "FETÖ/PDY üyesi olmak", "resmi belgede zincirleme  sahtecilik" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık"  suçlarından yargılanacak ve daha önce 2010 KPSS'ye ilişkin açılan dava sayısı  5'e, bu davalardaki sanıkların sayısı ise 475'e yükselecek.

BARANSU'NUN AĞABEYİNİN EŞİ SORULARIN TAMAMINI YAPMIŞ

Şüpheliler arasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in akrabası Muhammet  Sait Gülen, gazeteci Mehmet Baransu'nun ağabeyi Yalçın Baransu ile eşi Aygün  Baransu da bulunuyor. İddianamede, soruşturma konusu sınava girmeyen Yalçın Baransu'nun,  bazı adaylara soruları verdiği aktarıldı. Eşi Aygün Baransu'nun ise soruları  sızdırılan sınavda 120 sorunun tamamını doğru yaptığı, bu sınavın iptalinin  ardından yapılan tekrar sınavına ise girmediği kaydedildi. İddianamede 10 Temmuz 2010'daki KPSS'ye 294 bin 909 kişinin katıldığı  belirtilerek, sınavda yüksek net yapan 3 bin 227 adaydan bin 970'inin kendi  arasında telefon irtibatının bulunduğu, bunlardan 907’sinin tekrarlanan eğitim  bilimleri sınavına girmediği ifade edildi.

Şüphelilerden yüzde 61'inin, Gülen cemaatine ait Turgut Özal Düşünce  ve Hamle Derneğinden soruları dağıtan ve yurt dışına firar eden Mehmet Hanefi  Sözen ile cemaate ait Maltepe Dershanesinden soruları dağıtan Nebil Ekiz'e kadar  ulaşan irtibatlarının bulunduğuna yer verilen iddianamede, yüksek net yapan  adayların bin 148'inin akraba, bunların 896'sının karı koca olduğu, eşlerin  453'ünün tekrarlanan eğitim bilimleri sınavına girmediği bildirildi. Yüksek net yapan adayların 2 bin 690'ının aynı firma veya kurumda  çalıştığı, 10 ve üzeri adayın çalıştığı iş yeri kaydı baz alınarak yapılan  değerlendirmede ise 167 kurum ve özel şirkette 2 bin 39 adayın görev yaptığı,  bunların 970'inin tekrarlanan eğitim bilimleri sınavına girmediği aktarılan  iddianamede, 3 bin 227 adayın bin 136'sının aynı adresleri, 217 adayın aynı site  veya apartmanı iletişim adresi olarak beyan ettiklerine dikkat çekildi. İptal edilen sınavda yüksek net yapan 3 bin 227 adaydan bin 175'inin  yüksek başarıya rağmen tekrarlanan eğitim bilimleri sınavına katılmadığına işaret  edilen iddianamede, sınava katılanların ise bin 199'unun puanını düşürdüğü  aktarıldı.

SINAV SORULARINA ELE GEÇİRDİLER...

İddianamede, 120 sorunun tamamını doğru yapan 350 adaydan 148'inin  tekrarlanan eğitim bilimleri sınavına girmediği belirtilerek, şu değerlendirmede  bulunuldu:  "Açıklanan nedenlerle, eldeki veriler birlikte değerlendirildiğinde  soru hırsızlığı eyleminin örgütlü bir yapı ve organizasyonu olmaksızın  gerçekleştirilemeyeceği, soruşturmanın konusunu oluşturan bu örgütün, bireylerin  Anayasa'dan kaynaklanan fırsat eşitliği gibi temel haklarını ortadan kaldırarak,  toplum düzenini, kamu güvenliği ve barışını tehlikeye düşürdüğü, gerçekleştirdiği  eylemlerle vatandaşların, devlet erkleri yasama, yürütme ve yargıya olan güven  duygusunu zedelediği, devletin kılcal damarlarına nüfus etmenin yolu olarak  kullanıldığı aşikardır.FETÖ'nün 2010 KPSS ile birlikte 2009 KPSS, 2012 KPSS, 2011 ve 2012  Hakimlik Sınavı, 2011, 2012 ve 2013 YDS, ALES, 2012 üniversite sınavı, Jandarma  Sınavları, Askeri Liseler Sınavları, Polis Koleji ve Akademi Sınavları,TİB kurum  sınavı gibi ÖSYM ve kurumların yaptığı birçok sınavın sorularını ele geçirdiği  anlaşılmıştır."İddianamede, Temmuz 2010'daki genel kültür, genel yetenek ve eğitim  bilimleri alanları sorularının sınavdan önce elde edilerek dağıtıldığının  jandarma kriminal, emniyet bilişim uzmanlığı, TÜBİTAK raporları, şüpheli  ikrarları, müşteki ve tanık beyanlarına göre "kesin ve net" olduğu vurgulandı.YÖK Denetleme Kurulunun hem eğitim bilimleri hem de genel yetenek  alanı sorularının binlerce adaya ulaştığına ilişkin raporuna rağmen sadece eğitim  bilimleri alanı sınavının iptal edilerek tekrarlandığına yer verilen iddianamede,  bu nedenle birçok adayın iptal edilmeyen genel kültür ve genel yetenek puanına  göre devlet memurluğu kadrolarına atandığı kaydedildi.

DAHA ÖNCE 4 DAVA AÇILDI 

KPSS'ye ilişkin soruşturmaları yürüten Savcı Erkman, ilk davayı 230  kişi hakkında 25 Aralık 2015'te açmıştı.     İddianamede, sınavdan önce soruların Fetullah Gülen cemaatine  yakınlığıyla bilinen Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği görevlisi Berat  Koşucu tarafından, Süleyman Mustafa İnanıcı aracılığıyla Yalvaç'taki sanık Baki  Saçı'ya e-postayla gönderildiğine dair deliller üzerine başlatılan soruşturmada  "örgüt" bağına da ulaşıldığı bildirilmişti.

 İlk iddianamede, "Soruşturmada olayın sadece yerel ölçüde kalmadığı,  soruların bu kişiler haricinde sınava giren birçok adaya örgütlü şekilde  ulaştırıldığı, şüpheli konumundakilerin birlikte hareket ettiği, bu birlik ve  beraberliğin tesadüflerden ibaret olmadığı ve birçok ortak noktalarının olduğu  tespit edilmiştir. Delillerin değerlendirilmesinde eylemlerin hiyerarşik ve  örgütlü gerçekleştiği anlaşılmıştır." tespitinde bulunulmuştu.

 Sanıklar arasında "cemaat bağı" olduğuna, soruların sınavdan önce  genellikle bu bağa uygun dağıtıldığına işaret edilen açıklamada, profilleri, iş  yerleri, mali ve sosyal irtibatları incelendiğinde sanıkların FETÖ/PDY içinde yer  aldıkları belirtilmişti.

İddianamede, 2010'daki KPSS eğitim bilimleri sınavının iptal edilerek  yeniden yapılmasıyla, devletin 9 milyon 111 bin 138 lira 13 kuruş zarara  uğratıldığı öne sürülmüştü.

 KPSS kapsamındaki ikinci davada 51 sanığa aynı suçlamalar  yöneltilmişti. Üçüncü davada ise ÖSYM'nin soru hazırlama biriminde görevli 3 kişi  sanık olarak gösterilmişti. KPSS'ye ilişkin son dava ise 100 sanık hakkında  açılmıştı. Bu davalar da halen Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.