Öne Çıkanlar londra ingiltere İngiltere butce Kwasi Kwarteng İngiltere Maliye Bakanı İngiltere yeni dönem Abtschool Meslek Londrada otobüs Elizabeth İngiltere Alevi

Bu haber kez okundu.

Meclis bu hafta İç Güvenlik Paketi'ni görüşecek

TBMM Genel Kurulu, geçen hafta görüşülmesi planlanan ve kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı, 10 Şubat Salı günü ele almaya başlayacak. "Temel kanun" olarak beş bölüm halinde görüşülecek olan 132 maddelik tasarı,  önemli düzenlemeler içeriyor. Tasarıyla; kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sözlü emriyle kişinin üstü, eşyası, aracı aranabilecek. Bu yapılırken arama gerekçesini de içeren belge verilecek. Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, "havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan" bulundurulmayacak ve taşınmayacak. Polis; okul, kamu binası, ibadethane gibi yerlere molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranlara karşı silah kullanabilecek. Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen yürüyüşlerde, yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Tasarı; bonzai, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçuna verilecek cezalar kapsamına alıyor. Polis alımında yaş sınırı mevcut düzenlemedeki gibi 28 olacak. İçişleri Bakanı; Jandarma Genel Komutanlığı'nda daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarını, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda kurmay başkanı, karargahta görevli başkanlar ve bölge komutanlarını atayacak.   Belediye sınırları içinde, hizmet gerekleri bakımından uygun görülen yerler jandarmanın görev alanına verilebilecek.Son 5 yıl içinde meslekten çıkarılma cezası verilmesi gerektiği halde, zaman aşımı nedeniyle cezalandırılamayan emniyet teşkilatı personeli, resen emekliye sevk edilmeyecek. Polis koleji kapatılacak. Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, askerlik dışındaki suçları sebebiyle İçişleri Bakanı'nca görevinden uzaklaştırılabilecek. Vatandaşlıktan ıskat edilmiş kişiler, milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir halleri yoksa, Türkiye'de ikamet etme şartı aranmaksızın yeniden Türk vatandaşlığına alınabilecek.  Soyadı Kanunu'na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan ad ve soyadları, bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Paket'in bir hafta içinde tamamlanması beklenmiyor ancak Genel Kurul'un,  13 Şubat cuma günü de çalışması planlanıyor.
Komisyonlar
TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak. Plan ve Bütçe Komisyonu, bazı yasalarda değişiklik yapan torba yasa teklifinin görüşmelerine 11 Şubat Çarşamba  günü devam edecek. 29 maddelik teklifin görüşmeleri 12. maddeden devam edecek. Adalet Komisyonu, 11 Şubat Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda, Komisyon Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya'nın "İnsan Zararları Mahkemelerinin Kuruluş ve Görevlerine Dair Kanun Teklifi"ni ele alacak.  KİT Komisyonu denetimlerini sürdürecek. Komisyon;  11 Şubat Çarşamba günü  Ziraat Bankası, Ziraat Yatırım Menkul Değerlendirme A.Ş, Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş, Ziraat Sigorta A.Ş, Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş,  Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş, Ziraat Finansal Kiralama Hizmetleri A.Ş'nin  2012 yılı hesaplarını inceleyecek. Komisyon; 12 Şubat Perşembe günü ise önce PTT'nin 2012, daha sonra ise Eximbank'ın 2011 ve 2012 yılı hesaplarını görüşecek.  Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu, 10 Şubat Salı günü yapacağı toplantıda, kadına yönelik şiddet olaylarına medyanın yaklaşımı, haberlerde kullanılan dil ve çözüm önerileri konusunda RTÜK, TRT ve Anadolu Ajansı temsilcilerinden bilgi alacak. Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu da kurum temsilcilerinden bilgi almaya devam edecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.