Öne Çıkanlar İzmirdeki İtalya Parlamentosu chp Engin Altay İngilterede klinik gözlemci kuruluş NICE atogepant hapı NHS migren İngilterede migren İngilterede Ulusal Sağlık ANTROPOSEN maNga

Bu haber kez okundu.

Avrupa Birliği Merkezi Brüksel'de bir hafta nasıl geçti

AB Komisyonu Otonom Ticaret Tedbirleri Tüzüğü kapsamında Ukrayna'dan sınırlı sayıda ürünün ithalatına ilişkin istisnai ve geçici tedbirleri kabul etti. 2 Mayıs itibarıyla geçerli olacak tedbir kararı 5 Haziran’a kadar yürürlükte olacak. Komisyon’un açıklamasında buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu ile ilgili olarak yürürlüğe konulan söz konusu uygulamanın beş AB ülkesinde (Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya) sürmekte olan lojistik kısıtların yol açtığı istisnai koşullar dikkate alındığında gerekli olduğu belirtiliyor.- AB Komisyonu Otonom Ticaret Tedbirleri Tüzüğü kapsamında Moldova'dan AB'ye ithal edilen ürünler üzerindeki ithalat vergileri ve kotalarının askıya alınması kararının bir yıl daha yenilenmesini ve kapsamının Moldova’dan ithal edilen tüm ürünlere genişletilmesine ilişkin önerisini Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’ne sundu.


 
- AB ile L. Amerika ve Karayip ülkeleri iklim değişikliği, kirlilik ve biyolojik çeşitlilik kaybının önlenmesi alanlarında ortak çalışma yürütme kararı aldı. Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen çevre ve iklim konulu ikinci AB - Latin Amerika ve Karayipler toplantısında Kunming – Montreal Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi hedefleriyle uyumlu şekilde doğanın korunması, mevcut tahribatın geri döndürülmesi, düşük karbonlu, döngüsel ve temiz ekonomi geçişinin teşvik edilmesi konuları ele alındı.
 
- AB Komisyonu spor karşılaşmaları, konserler ve tiyatro gösterileri gibi ticari ölçekteki çevrimiçi etkinlikleri ilgilendiren korsan eylemlerle mücadeleyi amaçlayan tavsiye kararını kabul etti. Komisyon’un sunduğu tavsiye kararı, temel haklar ve kişisel veri koruma kuralları ile uyumlu şekilde üye ülkeler, ulusal makamlar, hak sahipleri ve aracı hizmet sağlayıcılarının bu tür akışların yetkisiz yeniden iletimiyle mücadele edebilmesi için etkili, dengeli ve uygun önlemler almasını teşvik ediyor.
 
- AB Komisyonu AB Şirket Birleşmeleri Yönetmeliği kapsamında Alumetal'in Norsk Hydro tarafından satın alınmasını onayladı. AB Komisyonu kararında söz konusu satın alma işleminin, yeşil alüminyum dökümhane alaşımları piyasası açısından rekabet endişelerine yol açmayacağı sonucuna varıldığı belirtiliyor.


 
- AB Komisyonu yolsuzlukla mücadele amacıyla sunduğu yeni yasa tasarısı kapsamında insan hakları ihlalleri nedeniyle üçüncü ülkeleri cezalandırmak için uygulanan yaptırım çerçevesine büyük çaplı yolsuzlukların ilave edilmesini önerdi. Komisyon’un sunduğu yasa tasarısında ciddi boyuttaki yolsuzluğun, hukukun üstünlüğü ve demokrasiyi zayıflattığı belirtiliyor ve yolsuzlukla suçlananlara ait varlıkların dondurulması ve seyahat kısıtlamaları gibi yasaklar getirilmesinin önü açılıyor.
 
- Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19'un bundan böyle küresel acil sağlık durumu oluşturmadığına dair duyurusu ile ilgili AB Komisyonu açıklamasında pandemi dönemi geçmiş olmakla birlikte COVID-19'un öngörülebilir gelecekte de hayatımızın bir parçası olmaya devam edeceğinin açık olduğu; AB üye ülkeleri ve AB’nin ilgili kurumlarının dikkatli çalışmalarının devam edeceği belirtildi.

TÜSİAD, Turkish Industry & Business Association A. Dilek Aydın Avrupa Birliği ve BusinessEurope Temsilcisi


 

Brüksel’de Bir Hafta Bülteninin Tam Metni İçin Tıklayınız

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.