Öne Çıkanlar zam haberleri özel jet resmi gazete kimdir parti meclisi ingiltere erken seçim ösym yks öztürk yılmaz kanal d

Bu haber kez okundu.

Sarah Everard evine yürürken kaçırılarak öldürüldü! Day-Mer’li kadınlardan Güvenli bir yaşam, adalet ve eşitlik istiyoruz! çağrısı

Güvenli bir yaşam, adalet ve eşitlik istiyoruz! 10 gün önce Sarah Everard Londra’da akşam evine yürürken kaçırılarak öldürüldü. Sarah’nın cesedi günler sonra kilometrelerce uzakta bulundu. Day-Mer Kadın Komisyonu'ndan açıklama yapıldı. Açıklama şöyle: 

"Güvenli bir yaşam, adalet ve eşitlik istiyoruz!Bu durum başlı başına bir skandalken, bu cinayetin şüphelisi olarak bir polis memurunun tutuklandığını yine günler sonra öğrendik. Bizler Day-Mer’li kadınlar olarak kadın cinayetlerinin münferit olmadığını biliyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. Sarah’yı arama çalışmaları sırasında, polisin kadınlara gece sokağa çıkmamasını önermesini kabul etmiyoruz. Sokakları da geceleri de meydanları da güvenle kullanmak istiyoruz."

Sarah için İngiltere’nin bir çok yerinde anma törenleri düzenlenme kararı alındı.

Merkezi olarak Sarah’ın kaybolduğu yer olan Clapham Commonda yapılacak olan anma töreni Covid-19 önlemleri bahanesiyle iptal edildi. Ama bu öfke Clapham Common’da ve İngiltere’nin bir çok yerinde düzenlenen anmalara bir araya gelmesini, engelleyemedi. Çünkü özellikle güvenlik mensubu bir polisin cinayet zanlısı olması ve polis yetkililerin güvenlikleri için kadınların evde kalmalarını yönelik çağrılarına öfke ve kızgınlık büyüktü.  Her gün işe gitmek zorunda olan binler varken, fabrikalar hala kapatılmamışken biz bunun yalnızca bir bahane olduğunu biliyoruz. 13 Mart Cumartesi günü yasağa ragmen Clapham Common’daki anmaya katılan kadınlara yönelik polisin saldırısının ve gözaltına alınırken kadınlara uygulanan şiddetin de gerekçesinin asla Kovid önlemleri olmadığını biliyoruz, kadınların tutuklanma şekillerinden görüyoruz. Olayın ortaya çıkmasından sonra sosyal medyadan bir çok kadın yaşadıkları cinsel tacizleri, karanlıkta yalnızken tedirginlikle yürüdüklerini, güvenli hissetmediklerini ve başlarına gelen tacizleri, bu tacizleri polise rapor etmek istediklerinde ise hiç bir şey yapılmadığı dile getirdi ve paylaştı. 

İngiltere’de resmi rakamlara göre genç kadınların %97’si cinsel tacize uğruyorken


İki kadından biri işyerinde cinsel tacize uğruyorken, tüm yaş gruplarından kadınların %80’i kamuya açık alanda taciz ediliyorken, tecavüzü rapor eden kadınların %4’ünden azının dosyası mahkemeye kadar ulaşıyorken, ev içi şiddet sonucu her hafta 3 kadın öldürülüyorken, Bize Sarah’nın öldürülmesinin istisna olduğunu söyleyemezsiniz. İnsanların güvenliğinden sorumlu bir polisin işlediği bu cinayet, polis yetkililerin kadınlara geceleri yalnız çıkmayın, dikkat edin açıklamaları, polisin ve devletin kadına yönelik şiddete bakış açısının özetidir. Resmi yetkililer kadınların evde kalmaları çağrıları yerine, kadınların güvenli hissederek sokata ve hayatın her alanında olmalarını sağlayacak acil önlemler almalı ve derhal uygulamaları gerekir.

Day-Mer’li kadınlar: İşte bu nedenle acil taleplerimiz:

  • - hükümetin kurumsal alanlarda cinsiyetçi, ırkçı ve her türlü  ayrımcı uygulamaların son bulması için derhal harekete geçmesi
  • -İşyerlerinde cinsel tacizleri önlemek için işverenlerin yeni sorumluluklarının belirlenmesi ve zorunlu olarak uygulanması ve ILO 190.cı yasasının onaylanıp uygulanması.
  • -Göçmen kadınları de içerecek şekilde aile içi şiddet ile ilgili yasanın uygulanması ve oturumu olmayan kadınlarda dahil olmak üzere kadınların güvenli bir şekilde rapor edebilecekleri yöntemlerin belirlenmesi
  • -Kamu alanında çalışanlara kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili zorunlu eğitimlerin verilmesi
  • -Şiddete uğrayan kadınlara yönelik her türlü desteğin verilmesi için servislerin uzun dönemli olması ve bu alanda gerekli fonların ayrılması.
  • -Kadınların, siyah toplumun, LGBT ve engelli insanların işte, sağlıkta, eğitimde, barınmada ve adalet alanında uğradıkları kurumsal ayrımcılığa ve eşitsizliğe karşı gerekli gerekli resmi kurumların ortak olarak katıldığı bir mücadele planının düzenlenmesi ve uygulanması. 

Day-Mer Kadın Komisyonu: "Kadına yönelik erkek, polis, devlet şiddetinin son bulması için sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütlerinin sundukları taleplerin hayata geçirilmesi, devam eden ve her geçen gün kitleselleşen anma ve eylemler, hükümet üzerinde baskı oluşturarak önlemlerin derhal uygulanması için hayati önemdedir. İşte bu nedenle başta kadın arkadaşlarımız olmak üzere herkesi düzenlenen anma, gösteri ve eylemlere katılmaya, taleplerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz." 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.