Öne Çıkanlar hadise avrupa basını eren erdem Zekeriya Öz ınstagram Birleşik Krallık iş bankası cumhurbaşkanı erdoğan harbiye konseri Galatasaray - BB Erzurumspor nazlı ılıcak

Bu haber kez okundu.

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu 6. yılını İzmir'de kutladı

AVRUPA AJANSI (AVA) İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği'nin de kurucu üyeleri arasında olduğu 7 Ülkeden 14 Atatürkçü Derneği çatısı altında toplayan Atatürkçü Düşünce Dünya Platormu'nun İzmir buluşması yapıldı. 7 ülkeden 14 Atatürkçü derneği bir araya getiren Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu - ADDP, kuruluşunun 6. yılını İzmir'de kutladı. Dünyanın dört bir yanından gelen Atatürkçüler,  Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu çatısı altında birlik, beraberlik ve dayanışma kararlılıklarını bir kez daha yenilediler.

2016 - 2019 yılları arasında İsveç, Almanya, Avusturya ve Türkiye'de toplantılar düzenleyen ADDP, Pandemi başladığından beri toplantı ve etkinlik programlarını internet üzerinden yürütmekteydi. ADDP, 6 - 7 Ağustos'ta İzmir'de yapılan toplantılarla, 5 ülkeden tatil için Türkiye’ye gelen üye dernek temsilcilerini 3 yıl aradan sonra ilk defa bir araya getirdi. Almanya, Amerika, İsveç, Norveç, ve İngiltere'den gelen Dünya Atatürkçüleri, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün akıl ve bilim ışığında gösterdiği yol haritasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet muhafaza ve müdafa edilmesi için yurtdışındaki faaliyetlerine ve çalışmalarına tüm hızıyla devam edeceklerini beyan ettiler. 

Konfetans öncesi Add GYK üyesi ve İzmir‘ deki 4 ADD bşk ile
 

Resmi olarak, kamu yararına çalışan uluslararası bir çatı kuruluşu kabul edilmesinin üzerinden henüz 1.5 sene geçmiş olsa da, ADDP’nin çalışmaları 6 yıldır aralıksız devam etmektedir. ADDP Başkanı Jale Özer  İzmir toplantısında yaptığı konuşmada: “Ana vatanımızdan ayrı yaşayan Türkler olarak, yurt dışındaki  yabancı demokratik kitle örgütlerinin iyi örgütlenmeleri ile nasıl etkili bir lobi çalışması yaptıklarını hepimiz gözlemliyoruz. İşte bu noktada ADDP’nin önemi ortaya çıkıyor. ADDP yerel derneklerin başarıyla yaptığı türde etkinlikler yapmaktan ziyade; iletişim araçlarını, ve sosyal medyayı çok iyi kullanarak yurt dışında etkili lobi çalışmaları yapmalıdır. ADDP, uluslararası bir çatı örgütü olarak, gücünü yerel derneklerden alan Atatürk’ümüzün yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini, Aydınlanma Projesini, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece bizler için değil, dünya barışı için de ne kadar gerekli olduğunu daha da etkili duyurabilecek bir kuruluştur” diyerek, ADDP nin kuruluş amacını bir kere daha vurguladı.

Engelsiz Cafe çalışanları ile

Balçova Belediye Başkanı Sayın Fatma Çalkaya'nın değerli yardımları ve desteğiyle, Balçova Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen İzmir toplantısında bir araya gelen/temsil edilen Atatürkçü Dernekler: 

İSVEÇ Atatürkçü Düşünce Derneği

İNGİLTERE Atatürkçü Düşünce Derneği

AMERİKA Atatürk Derneği

FLORİDA Türk Amerikan Derneği

Güney KALİFORNİYA Türk Amerikan Derneği

DORTMUND Atatürkçü Düşünce Derneği (Almanya)

KARLSRUHE Atatürkçü Düşünce Derneği (Almanya)

NORVEÇ Atatürkçü Düşünce Derneği

Karlsruhe ADD/ Fırat-Emel Baz, Norveç ADD/ Pelin Balolu, ADDP Bşk. Jale Özer, Dr. Ali Tekin Atalar / İngiltere ADD, Mustafa Dönmez /İsveç ADD, İlknur Boray/ Amerika Atatürk Derneği

Toplantı sonrasında, ADDP’nin davetini kabul edip Bodrum'dan bu buluşma için özel olarak gelen araştırmacı yazar, “Yürüyen Köşk Derneği” kurucu  Başkanı Metin Erdoğan bir Konferans verdi. Metin Erdoğan'ın görseller eşliğindeki sunumu  “4 Efsane Çevreci” ile ilgiliydi. Türkiye'nin doğasever ve çevreci 4 önder kişisi; Mustafa Kemal Atatürk, Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ve (Toprak Dede) Hayrettin Karaca hakkındaki aynı isimli kitaptan derlenmiş bu sunumda, efsane çevreciler arasında en başta gelen Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, insanlığa örnek olan pek çok özelliğinden biri olan doğa sevgisini Metin Erdoğan'dan dinlemek, katılımcılara geleceğe dönük  çalışmaları için şevk verdi. Programlarında, aktivitelerinde Atatürk’ü barış ve insanlık felsefesi başta olmak üzere; çeşitli yönleriyle tanıtmaya özen gösteren ADDP üyesi dernekler, “doğa ve çevre konusunda farkındalık yaratmak” için de Atatürk'ün dünyaya örnek bir lider olduğunu gururla tekrarladılar. Başta ULU Önderimiz Atatürk olmak üzere, çevre ve doğaya önem vererek büyük katkı sunan değerlerimizi tanıtan Metin Erdoğan’a ADDP Başkanı Jale Özer tarafından bir teşekkür plaketi sunuldu.

“Biz doğayı korudukça o da bizi korur” sözleriyle, çevre ile insan arasındaki yakın bağı vurgulayan Atatürk’ün insanlık, çalışkan olmak, cesur olmak ve akılcı olmak felsefesini daha etkili bir sekilde dünyaya tanıtmayı hedefleyen ADDP temsilcileri, bu buluşmalarında bunun mükemmel bir örnegine şahit oldular. Balçova Belediyesi’nin Engelli Faaliyetleri kapsamında engelli vatandaşlara sunulan hizmetler ve olanakların her yönüyle Atatürk’ün çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır bir sistem olduğunu gözlemleyen ADDP temsilcileri; özellikle toplantılarının Cafe Engelsiz’de yapılmasından onur duydular.

Toplantının Cafe Engelsiz’de gerçeklesmesinde büyük katkısı olan Balçova Belediye Başkanı Sayın Fatma Çalkaya yoğun programına rağmen ADDP Başkanı Jale Ozer’i ve Genel sekreter Pelin Balolu'yu makamında kabul etti. Başkan Çalkaya'ya ADDP hakkında bilgi verilip teşekkür plaketi sunuldu.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya'ya teşekkür plaketi sunarken

Toplantıya ayrıca ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Gülcan Sayın, Balçova ADD Başkanı Cengiz Kanat, Karşıyaka ADD Başkanı Ufuk Yıldırım, Narlıdere ADD Başkanı Yüksel Gezen, Çiğli ADD Başkanı Hasanali Baytas da katılarak dayanışma gösterdiler. 

ADDP’nin 7 Ağustos'ta Balçova Belediyesi’ne ait Balçova Orman Café’de düzenlediği kahvaltı toplantısına, İzmir’de yaşayan araştırmacı yazar Hanri Benazus onur konuğu olarak davet edilmişti. Atatürk’ün leblebisini yiyen çocuk olarak hafızalarda yer alan 93 yaşındaki araştırmacı yazar Hanri Benazus, son anda havanın çok sıcak olması nedeniyle kahvaltıya katılamayıp ADDP Başkanı Jale Özer ile telefonda konuşarak tüm katılımcılara orada olamadığından üzüntü duyduğunu, ama sevgi ve selamlarıyla yanlarında olduğunu iletti. Ulu Önder Atatürk’ü ve Cumhuriyet tarihini değerli anıları, kitapları ve eşsiz koleksiyonları ile genç kuşaklara tanıtan Sayın Hanri Benazus’a ADDP nin şükranlarını sunan bir plaket, kahvaltı toplantısının diğer onur konuklarından, ve ADDP etkinliklerinde konuşmacı olarak yer almış olan asistanı, araştırmacı yazar Derya Yelkankaya ‘ya teslim edildi. ADDP üye dernek temsilcileri dışında kahvaltıya ayrıca araştırmacı yazar Metin Erdoğan, Balçova ADD Başkanı ve ADDP dostları katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.