Öne Çıkanlar ingiltere Russ Shaw Londra Teknoloji Haftası turk Janet Coyle London and Partners Londra Teknoloji Haftası Mustafa Gençsoy Londra merkezli Enfield Belediyesi AK Parti

Bu haber kez okundu.

Londra Büyükelçiliği önünde Can Atalay protestosu

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE PROTESTO! TİP Britanya Örgütü, Türkiye İşçi Partisi Hatay milletvekili Can Atalay için 31 Ocak Çarşamba akşamı, saat 18:00’de protesto gösterisi düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği önünde gerçekleşen gösteriye toplum merkezleri, federasyon ve farklı partilerden de destek geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İngiltere Birliği yönetim kurulu ve üyelerinden oluşan bir heyet, Britanya Alevi Federasyonu ve Cemevi temsilcileriyle birlikte Kuzey Londra Toplum Merkezi’nden (Day-Mer) sorumlu çalışanlar da protestoya katılanlar arasındaydı.Soma Kömür Ocağı faciası, Adana Öğrenci Yurdu yangını, Ermenek maden kazası, Çorlu tren kazası gibi toplumsal dava ve düşünce özgürlüğü davalarında avukatlık yapan Can Atalay, Gezi Davası sebebiyle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu.Tutukluluğu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin iki kez hak ihlâli kararı vermesine rağmen 30 Ocak 2024 tarihinde TBMM tarafından milletvekilliği düşürülen Can Atalay için bir araya gelen bayraklı, pankartlı protestocuların coşkuları, çevreden geçen Londralılar tarafından ilgi ve sevgiyle karşılandığı da gözlendi.

Protesto alanına kurulan müzik sistemiyle çalınan Anadolu Rock tarzının yaratıcılarından Moğollar topluluğundan “Bir Şey Yapmalı” ve Türkçe Rock’ın günümüzdeki en güçlü temsilcilerinden Duman’ın “Biberine, Gazına, Copuna, Sopasına, Tekmelerin Hasına Eyvallah” şarkılarıyla muhalif tavır müziklerle de seslendirilmiş oldu.

Göstericiler “Ferman Sarayın, Can Atalay Halkındır”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, İktidar Halka Hesap Verecek”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Yasasın Devrimci Dayanışma”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” “Gezi Tutsakları Onurumuzdur” sloganlarıyla itiraz ve gayelerini dillendirdiler.

Britanya Alevi Federasyonu ve Demokratik Güç Birliği’nden temsilcilerin de destek amaçlı konuşmalarının yer aldığı gösteride basına sunulan açıklama şöyle:

Türkiye İşçi Partisi: “Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş yurt dışındayken Yargıtay’ın Hatay Milletvekilimiz Can Atalay hakkında verdiği hukuk dışı karar Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından Meclis kürsüsünden okutulmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün Hatay halkının iradesini yok sayan bir karara imza atarak Can Atalay’ın milletvekilliğini düşürmüştür.”

Türkiye İşçi Partisi: “Gezi’nin en güzel çocuklarından biri olan Can Atalay, 14 Mayıs Genel Seçimleri’nde partimiz tarafından milletvekili adayı gösterilmiş ve Can'ın milletvekili olabileceği Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Hatay halkı, iradesini ortaya koyarak Can Atalay’ı milletvekili seçmiş ve Can’a milletvekili mazbatası verilmiştir. Meclis’te milletvekillerinin yemin etmek için kürsüye çağırıldığı esnada Can Atalay’ın adı ‘Hatay milletvekili’ olarak okunmuş ve Can Atalay partimiz tarafından Meclis Başkanlığı için aday gösterilmiştir. Can Atalay’ın Meclis Başkanlığına adaylığı kabul edilmiş, ayrıca Meclis’teki tüm siyasi partilerin oy birliği ile Can Atalay, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi olmuştur. Dolayısıyla, ortada Can Atalay’ın milletvekili sıfatı kazandığına dair hiçbir şüphe yoktur.”

Türkiye İşçi Partisi: “Tüm bunlara rağmen Can Atalay’ın tahliye edilmemesine ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunda Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesine karar vermiştir. Karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş olsa da mahkeme kararın gereğini yerine getirmeyerek dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne göndermiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa’yı tanımamaya devam ederek AYM kararını hiçe sayan, hukuken bir karar olarak dahi adlandırılamayacak bir metne imza atmıştır. Bu hukuksuzluk üstüne AYM’ye bir başvuru daha yapılmış ve bu kez AYM, dosyanın görevli ve yetkili mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine ve Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesine oy birliğiyle karar vermiştir. Bu süreç yine aynı şekilde sürmüş ve milletvekilimizin hukuksuz tutukluluğu devam etmiştir.”

Türkiye İşçi Partisi: “Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu Darbe girişiminin bir ortağı haline gelmiştir. AYM kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki Anayasa hükmü önce Yargıtay tarafından, ardından da TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırılmıştır.Türkiye’de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı, TBMM tarafından tescillenmiştir.Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, ‘öyle olsun’ diyeceğiz.”

Türkiye İşçi Partisi: “Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz. Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak bir payı olanlara, kararın altına imza atanlara sesleniyoruz:Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi Direnişi’ni kirletebileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkum ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka vereceksiniz.Halkımıza da buradan bir çağrı yapıyoruz:Biz, Saray’dan büyüğüz, biz iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden şimdi bir kez daha yan yana gelmek, yeniden mücadele etmek zorundayız.Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.