Öne Çıkanlar Kuşaktan Kuşağa Islington Belediye Lideri Kaya ComerSchwartz kral V Henry Philip Arditti Birleşik Krallık Göçmenlik Sistemindeki yeni düzenlemeler Türkiyede kadının yeri Dr. Enes Bayraklı TürkAlman Üniversitesi Ekonomik ve Kültürel Mirası İngilterede Türklerin Politik

Bu haber kez okundu.

Gümüşlük Festivali'nde Gülsin Onay ve Athenaeum String Quartet heyacanı

AVRUPA-20. yaşını kutlayan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Piyanist Gülsin Onay ve Athenaeum String Quartet’in Gümüşlük’teki Antik Taş Ocağı’nda verecekleri muhteşem konserle, 21 Temmuz Cuma akşamı başlıyor. Klasik müzikseverlerin merakla beklediği konsere, Kontrbas sanatçısı Daniil Margulis konuk olarak katılacak. Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşecek Festival, 28 Ağustos tarihine kadar devam edecek.  20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 21 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de, Gümüşlük’teki 25 asırlık tarihi taş ocağında Piyanist Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet konseri ile sanatseverlerle buluşuyor. Açılış konserinde festival tarafından GFA yurtdışı eğitim bursu ile 2 yıldır desteklenen kontrbas sanatçısı Daniil Margulis konuk olarak yer alacak.

 

Programda seslendirilecek eserler


Piyanist Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet ve kontrbas sanatçısı Daniil Margulis’dan oluşan harika kadro, festivalin açılış konserinde çok özel bir repertuvarla izleyici karşısına çıkacak. Sanatçılar konsere, W. A. Mozart’ın, “Piano Concerto No. 12 in A major, K. 414” adlı eserini seslendirerek başlayacak. Bu eser, “Allegro”, “Andante” ve “Allegretto” bölümlerinden oluşuyor. Daha sonra A. Dvořák’ın, “Piano Trio No. 1 in F minor, Op. 65” başlıklı eseri ile sahnede yerini alacak olan sanatçılar, bu eserde yer alan “Allegro ma non troppo”, “Allegretto grazioso (quasi andantino)”, “Poco adagio” ve Finale: Allegro con brio” isimli bölümleri izleyicinin beğenisine sunacak. Programda son eser, B. Bartók’un en tanınmış eserlerinden, “Romanian Folk Dances” olacak. Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet ve Daniil Margulis’un birlikte seslendirecekleri bu eserdeki bölümler ise şu başlıklardan oluşuyor: “Joc cu Bâta (Dance with the Stick)”, “Brâul (Sash Dance)”, “Pe Loc (In One Spot)”, “Buciumeana (Dance from Bucovina)”, “Poarga Românească (Romanian Polka)” ve “Maruntel (Fast Dance)”…

Gümüşlük’te festival dopdolu geçecek


20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl da Suda, Kumda, Taşta konseptleri ile müzikseverlere unutulmaz bir program sunacak. Festivalde Romanya’dan, Mali’ye; Güney Kore’den Polonya’ya on farklı ülkeden müzisyen, grup ve orkestra, yirmi bir konserle izleyici karşısına çıkacak. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından gerçekleştirilen Festival, bu yıl da yine Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezi’nde üç konserle sanatseverlerle buluşacak. “Taşta” başlıklı dokuz konser, 25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşecek. “Suda” başlığı altındaki dört caz konseri, Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde düzenlenecek. Bu yıl ilk defa bir konser, Denizbank’ın destekleriyle, Le Chic Bodrum’a taşınacak ve müzikseverleri bir araya getirecek. Gümüşlük Festival Akademisi bünyesindeki dört masterclass konseri ise Toprak Ev’de izleyici ile buluşacak. 

Gülsin Onay’ın 5 kıtada 80 ülkeyi kapsayan müzik kariyeri


"Harika çocuk" olarak başladığı müzik yaşamını dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle çalışmalar yaparak sürdüren Gülsin Onay, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Ayrıca besteci Ahmed Adnan Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanınır ve Saygun'un eserlerinin dünyaya tanıtılmasına ve sevilmesine öncülük etmektedir. Türkiye devleti tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanının sahibidir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solistidir ve Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır. Ayrıca 2003 yılından beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi'dir.

Onay, piyanoya üç buçuk yaşında annesi ile başladı. İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu'nda verdi. Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında, iki yıl Mithat Fenmen ve Ahmed Adnan Saygun tarafından Ankara'da özel eğitim verildikten sonra 12 yaşında Fransa'ya gönderildi. Pierre Sancan, Monique Haas, Pierre Fiquet ve Nadia Boulanger ile çalışarak Paris Konservatuvarı'nın yüksek bölümünden 16 yaşında, “Premier Prix du Piano” derecesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından çalışmalarını Bernhard Ebert ile sürdürdü. Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Venezuela'dan Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 80 ülkeyi kapsar. Sanatçı, Marguerite Long–Jacques Thibaud (Paris) ve Ferrucio Busoni (Bolzano) de dahil olmak üzere başlıca uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerle uluslararası müzik kariyerine başladı. Dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan piyanist, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler vermiştir. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek yer almaktadır.

Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater, sanatçının konser verdiği salonlardandır. Onay; Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinde yer almaktadır.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinin beğenisini toplayan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükûmeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir.Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Bujor Hoinic Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhiddin Dürrüoğlu Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche'ı bestelemiştir. Onay, kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner, Tabakov ve Hoinic'in konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir.Gülsin Onay'ın yirmiye yakın albüm kaydı, sanatçının yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır. Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olup Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır.

Athenaeum String Quartet, Romanya’nın en köklü oda topluluklarından


Bir oda müziği topluluğu olan Athenaeum String Quartet, köklü bir Romanya Müzik Okulu'nun tarz ve sanatsal değerlerini, Fransız kültüründen etkilenen ve Rus Devrimi öncesi Rus Müzik Okulu'nun özelliklerini yansıtan bir dörtlü olarak izleyici karşısına çıkıyor. Dörtlü, Batı Avrupa ve Amerikan enstrümantal performansını, dinamik ve modern evrimiyle birleştiren müzik temelli bir nesilden meydana gelmiş. Dört müzisyen daha önce orkestralarda ve oda müziği topluluklarında birlikte çalışmış ve George Enescu Filarmoni tarafından bir araya getirilerek Romanya'daki çeşitli sahnelerde, Bükreş'teki ünlü Romen Atina Tiyatrosu dahil olmak üzere birçok kez sahne almışlar. 

Kemanlarda Mircea Lazăr ve Mateus Măi Antal, viyolinde Iulia Goiana ve viyolonselde Constantin Borodin’den oluşan dörtlü, oda müziğinin ‘modern klasik müzik’ dünyasındaki önemini yeniden canlandırma ve repertuvarın en ikonik başyapıtlarını ulusal ve uluslararası sahneye geri getirme arzusu etrafında bir araya gelmiş. Bu fikir doğrultusunda, dörtlünün repertuvarı, Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Brahms, Dvorak ve Çaykovski gibi oda müziği kimliğinin temel özünü temsil eden bestecilere odaklanmış.

Daniil Margulis konserin konuk sanatçısı 2000 yılında Ankara’da doğan Daniil Margulis, kontrbas eğitimine 2005 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Bale İlköğretim Okulunda BSO üyeleri Zurab Titsuashvili ve babası Sergey Margulis ile başladı. 2007 yılında UNICEF in yararına düzenlenen ve NTV’nin sunduğu “Küçük eller büyük yetenekler” adlı programda ilk ulusal performans deneyimini yaşadı. Bilkent Üniversitesi başta olmak üzere, Türkiye’de birçok solo resitali ve oda müziği konserleri veren Margulis aynı zamanda Bilkent Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestraları ile düzenli olarak orkestracı olarak çalışmaktadır. 2015 yılında İngiltere’deki dünyaca ünlü “The Yehudi Menuhin School”a tam burslu kabul edilen Margulis çalışmalarını Caroline Emery ile sürdürmektedir. Okulunun yaylı orkestrası ile Londra’da Royal College of Music Gençlik Senfoni Orkestrası üyesi olan Daniil aynı zamanda oda müzisyeni olarak BBC Radio 3 ‘In Tune’ programında performans sergilemiştir. 2017 Yılında Silk Street Sinfonia’nın düzenlediği genç solistler yarışmasında finale kalmıştır ve o zamandan bu yana İngiltere ve İskoçya’da birçok solo resital vermiştir. 2018 yılında TÜRKSOY’un 25. yıl kutlamaları kapsamında organizasyonun yaylı orkestrası ile Balkanlar Turnesine katılmıştır. Çalıştığı hocalar arasında Paul Ellison, David Allen Moore, Enrico Fagone ve Petru Iuga bulunmaktadır.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali sponsorları 


Ana Sponsor: Bosfor Turizm
Yüksek Katkı ve etkinlik sponsoru: Denizbank, 
GFA eğitim ve etkinlik sponsoru: Sistem A.Ş. 
Kurumsal Sponsorlar: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, BODTO
Etkinlik Sponsorları ve kolaylaştırıcı partnerler: Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, Institut Français Türkiye İzmir, Adam Mickiewicz Institute, Aktur A.Ş.
Hizmet sponsorları: Pür Recording Studio, AKSA, Jotun

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali program:
21 Temmuz | Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet (Romanya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
23 Temmuz | Derek Gripper (G.Afrika) & Ballaké Sissoko (Mali) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
26 Temmuz | GFA Keman / Toprak Ev - Festival Merkezi
27 Temmuz | Olivier Gardon (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
28 Temmuz | Jamal Aliyev (Azerbayacan) & Zeynep Ülbegi (Türkiye) / Le Chic Bodrum
02 Ağustos | Metropolis Piano Quartet (Polonya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
05 Ağustos | Gabor Farkas (Macaristan) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
08 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi
10 Ağustos | Rachmaninov 150 yaşında (Türkiye) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi
11 Ağustos | Seonghyeon Leem (G.Kore) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi
13 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) & Gökhan Aybulus (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
15 Ağustos | Christian-Pierre La Marca  (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
16 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi
17 Ağustos | Eliane Reyes (Belçika) & Ayşegül Kırmanoğlu (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
20 Ağustos | Ezgi Su Apaydin & Elman Mecid (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı
23 Ağustos | Gülsin Onay / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi
24 Ağustos | Yasak Helva (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi 
25 Ağustos | 2+1: Sounds From The Bridge (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi 26 Ağustos | Deniz Taşar (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
28 Ağustos | Rembrandt Trio (Hollanda) / SUDA Festival Merkezi 

Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

Biletler: Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir. Biletler 15 Temmuz’dan itibaren satışa sunulacak.
[email protected]
www.gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfest
www.instagram.com/gumuslukfestm 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezar Tayhoş 13 ay önce

Uzun zamandır deprem acısı ile yoğrulduk. Siz gibiler sayesinde arada nefes almak çok güzel.