Öne Çıkanlar İngilterede Sağlık Turizmini Şampiyonlar Liginde İngilterede beslenme İngilterede ısınma Ünsal Ban İşçi Sendikaları Kongresi İngilterede ekonomi İngilterede yüksek enflasyonun İngiltere enflasyon İngilterede maaşları

Bu haber kez okundu.

KKTC'de Başbakan Sucuoğlu yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Tatar’a sundu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Başbakan Sucuoğlu yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Tatar’a sundu . Başbakan Sucuoğlu UBP-DP-DYP Hükümeti Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sundu ve onayını aldı.Bakanlar Kurulu listesi şöyle:

Başbakan Faiz Sucuoğlu (UBP)
Ekonomi ve Enerji Bakanı Kutlu Evren (UBP)
Dışişleri Bakanı Hasan Taçoy (UBP)
İçişleri Bakanı Ünal Üstel (UBP)
Maliye Bakanı Sunat Atun (UBP)
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP)
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz (UBP)
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı (YDP) 
Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP)
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Oğuzhan Hasipoğlu (UBP)

Tümü de 23 Ocak’taki erken genel seçimde milletvekili seçilen ve yeni kabinede yer alan isimlerin özgeçmişleri şöyle:


Dr. Faiz Sucuoğlu-Başbakan


1961 yılında Baf’ın Poli kasabasında doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitiminin son iki yılını İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlayarak, Zeynep-Kâmil Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.
İhtisas döneminde Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastanelerde çalıştı. 1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından kendi özel kliniğinde çalıştı.
Nisan 2011 tarihinden 28 Temmuz 2013 tarihine kadar Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığını yaptı.
28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.
15 Temmuz 2015’te kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm Bakanı; 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde ise Sağlık Bakanı olarak görev aldı.
7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi.
22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 9 Aralık 2020 tarihinde sona erdi. 31 Ekim 2021’deki kurultayda UBP Genel Başkanlığına seçildi. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde Başbakan olarak görev aldı.
İngilizce ve çok iyi derecede Almanca biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Kutlu Evren-Ekonomi ve Enerji Bakanı


1957 yılında Girne’de doğdu. Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Turizm bölümünde tamamladı. Serbest meslek sahibi olarak, doğal mermer, granit ve seramik konularında faaliyet gösteren bir şirket sahibidir.
1991 -1993 yılları arasında Ulusal Birlik Partisi’nden milletvekili seçildi. 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi.
15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler – Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı. 4 Nisan 2016 tarihinde görevinden istifa etti. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı.
7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Girne Milletvekili seçildi.
22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan 41. Koalisyon Hükümetinde (UBP-HP), 19 Haziran 2020 tarihinde Turizm ve Çevre Bakanı oldu. Bu görevi 9 Aralık 2020 tarihinde sona erdi.
9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde de İçişleri Bakanı oldu.
Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Cheshere faal üyeliği, Beşparmak Lion Klübü kurucu üyeliği, Klasik Otomobil Kulübü kurucu üyeliği ve Spor Kulüplerinde yöneticilik gibi birçok sosyal faaliyetlerde bulundu.
Evli ve iki çocuk babasıdır.


Fikri Ataoğlu-Turizm ve Çevre Bakanı


1964 yılında Avtepe’de doğdu. İşletme eğitimi ve Girne Amerikan Üniversitesi’nde Amatör Yat Kaptanlığı eğitimi aldı. Berna Ltd. Benzin İstasyonu, Ataoğlu Oksijen Sanayi ve Pet-Mak Ltd. Şirketini kurdu.1992 yılından itibaren Demokrat Parti’de çeşitli görevlerde yer aldı. 2006 yılından itibaren Gazimağusa İlçe Başkanlığını yürüttü.
28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti Gazimağusa Milletvekili seçildi.
16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı.
7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde DP Gazimağusa Milletvekili olarak yeniden seçildi. 2 Şubat 2018 tarihinde kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümetinde yeniden Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 22 Mayıs 2019 tarihinde sona erdi.
9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde yine Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. 9 Kasım 2021 tarihinde bakanlık adı Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı olarak değişti.
Rumca ve İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babasıdır.


Hasan Taçoy-Dışişleri Bakanı  


1963 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1986 yılında ABD’de Wisconsin Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre serbest ticaret ve konfeksiyon sanayii ile uğraştı.
UBP Gençlik Kolları Başkanlığı ve Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevi yaptı. 6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003, 20 Şubat 2005, 19 Nisan 2009, 28 Temmuz 2013, 7 Ocak 2018 seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.
4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı ve 17 Mayıs 2010 tarihine kadar bakanlık görevini yürüttü.
10 Ekim 2014’te yeniden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı oldu; 22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev aldı.
Ticaret Odası Meclisi, GİAD, Jaycees, Vakıflar Kredi Şirketinde görev yaptı. ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Graduate School’un düzenlediği Toplu Yönetim Şekilleri kursuna katıldı.
İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Sunat Atun- Maliye Bakanı


1973 yılında Gazimağusa’da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1995 yılında, İngiltere’de Leicester Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümünden mezun oldu. 1996 yılında Fransa’da bulunan Nantes Üniversitesi’nde “(Avrupa) Lojistik Yönetimi” ve 1997 yılında ise Plymouth Üniversitesinde Nakliye Yönetimi master programlarından mezun oldu.
Armatörlük – Denizcilik Şirketi olan A&S Atun Ltd’de yöneticilik yaptı. 2005 yılında Ticaret Odası meclis üyeliği, 2006-2009 yılları arasında Genç İşadamları Derneği Başkanı ve 2007 yılında Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.
19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük Hükümeti’nde de 13 Haziran 2013 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 24 Mayıs 2013 tarihinde ise UBP Gazimağusa İlçe Başkanlığı görevine getirildi.
28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa milletvekili seçildi. 8 Ekim 2013 tarihinde yapılan Seçim ile UBP Genel Sekreterliği görevine getirildi.
15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler- Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde 4 Nisan 2016 tarihine kadar Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde 2 Şubat 2018 tarihine kadar Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev aldı.
7 Ocak 2018 Erken Milletvekilliği seçimlerinde yeniden UBP Gazimağusa milletvekili seçildi. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev aldı.
23 Ocak 2022’deki erken genel seçimde de UBP Gazimağusa milletvekili seçilen Atun, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Dt. Ünal Üstel-İçişleri Bakanı


1955 yılında Baf’ın Yeşilova köyünde doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu.
1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Girne Milletvekili seçildi. 2003 yılına kadar Girne Milletvekili olarak görev yaptı. 22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2006’dan 2009 yılına kadar Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürüttü.   
19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden yeniden Girne Milletvekili Seçildi. 6 Nisan 2011 tarihinde I. Küçük Hükümeti Değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.        
28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, yeniden Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili seçildi, 4 Eylül 2013 tarihinde KKTC Cumhuriyet Meclisi, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. 9 Ekim 2015 tarihine kadar bu görevini yürüttü.
7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde UBP Girne Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri olarak görev aldı.
22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 19 Haziran 2020 tarihinde sona erdi. 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 20 Şubat 2021 tarihinde sona erdi ve aynı tarihte Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 5 Kasım 2021 tarihinde sona erdi.
Evli ve iki çocuk babasıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.