Öne Çıkanlar Cardiff University Sun Express londra İş Adamı Ferhat Akkaya Londra TTFF Başkanı Serdar Sarı Yurtdışından sağlık İsmail Devrim Birleşik Krallık Koray Avcı Justine Greening ODTÜ mezuniyet

Bu haber kez okundu.

İngiltere'nin yeni başbakanı bu adaylardan biri olacak ? İşte adaylar

AVRUPA AJANSI (AVA) LONDRA-İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Partisinde ilk aşamada 12 aday öne çıktı. Bunlardan kendilerini destekleyecek 20 milletvekili bulan 8 kişi, Çarşamba günü ilk gizli oylama aşamasına geçti, yarış fiilen başladı.Kemi Badenoch, Suella Braverman, Jeremy Hunt, Penny Mordaunt, Rishi Sunak, Liz Truss, Tom Tugendhat and Nadhim Zahawi arasında yapılan ilk oylamada en az 30 milletvekilinin desteğini alabilenler yarışta kalmaya hak kazanacaklardı.Zahawi ve Hunt ilk turda elenirken, Sunak, Mordaunt ve Liz Truss ilk üç sırada yer aldı. Artık her oylamada en az oy alanlar, en sonunda iki aday kalana kadar elenecek. Son kalan iki aday, Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 160 bin üyesinin oyuna sunulacak. Bu süreçte, elenenlerin taraftarlarını hangi adaya yönlendirecekleri sonucu belirleyici olacak. Bu nedenle elenmiş olmak aslında sürecin dışına düşmek, etkisizleşmek anlamına gelmiyor. Aksine gelecekte kazanması olası adayların hükümetlerinde görev almayı güvenceye alma pazarlıkları için zemin sunuyor.Adayların birbirlerinden ilk anda vergi konusunda ayrıldıkları görülüyor. Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, bu aşamada, enflasyon kontrol altına alınmadan faizlerin indirilmesinin gerçekçi olmayacağını, ayrıca hayat pahalılığı krizi içinde hazineyi bu krize karşı, sağlık sistemi gibi kamu kuruluşlarını desteklemek için kullanabileceği fonlardan mahrum bırakacağını savunuyor. Financial Times (FT) ve Times gibi iki önemli, muhafazakar yayın bu yaklaşımı gerçekçi buluyor. FT'ye göre "establishment"ın (düzenin) adayı Sunak.

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Parlamentoda Muhafazakar Partili milletvekillerinin katıldığı ilk oylamada en fazla desteklenen aday oldu

Boris Johnson çevresinin tüm enerjilerini Sunak'ı durdurmak üzerinde yoğunlaştırdığı söyleniyor.Johnson'ın çevresinde Sunak ihanetle suçlanıyor. Johnson'a sadık bakanlardan James Cleverly'ye göre "Sunak, bir (ana muhalefet) İşçi Partili maliye bakanı gibi" davranıyor.Sunak yarış başlamadan önce önde görünüyordu. Bu nedenle de partinin "vergileri hemen indirelim" görüşünde olan kanadının dikkati de en son aşamada, parti üyeleri oylamasında "Sunak'ı kim durdurabilir?" sorusu üzerinde yoğunlaşıyor.

Muhafazakar Parti'nin en sağındaki kanat, yeni başkanın olası programı bağlamında, devletin küçültülmesini, kuralların özellikle, iklim krizi, petrol ve gaz çıkartma alanlarında azaltılmasını, "sıfır karbon" hedefinin kaldırılmasını, Brexit konusunda Kuzey İrlanda Protokolü'nün, uluslararası anlaşmaları ihlal emek pahasına yeniden düzenlenmesini istiyor.
Bu kampta etnik azınlıklardan, Johnson hükümetinin Başsavcısı Suella Braverman ve eski Eşitlikler Bakanı Kemi Badenach dikkat çekiyor.

Suella Braverman, sığınmacıları Ruanda'ya göndermenin uluslararası yasalara uygun olduğunu savunarak hükümete arzuladığı yasal kalkanı sunmuştu; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çıkmaya kararlı olduğunu söylüyor. Kemi Badenoch ise kendisi de siyah olmasına karşın "ülkede kurumsal ırkçılık yok" iddiasıyla dikkat çekmiş, tartışmalara yol açmıştı.
Sunak'tan sonra, şimdilik en güçlü aday, eski bir deniz kuvvetleri subayı olan ve Johnson hükümetinde ticaret politikalarından sorumlu bakan yardımcısı, daha önceki Theresa May hükümetinde de ilk kadın savunma bakanı olarak görev yapmış Penny Mordaunt.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mordaunt, merkezde bir yer tutmaya çalışıyor. Ayrıca bir kadın hakları ve LGBT hakları savunucusu olarak algılanmak istiyor. Ancak yakın geçmişte trans-bireyler konusunda, bu kesimin haklarını tanımakla birlikte biyolojik kadın kimliğinin esas olduğuna ilişkin açıklamalarıyla yaygın bir tartışmanın konusu olmuştu.
Dışişleri Bakanı Liz Truss da vergi indirimi ve Brexit konularında aşırı sağın desteğini alıyor ve şansı oldukça yüksek bir aday olarak kabul ediliyor.


Ancak Truss sağ içindeki çatlakları de sergileyen bir aday: Avrupa Araştırma Grubu olarak bilinen yapılanmanın liderlerinden Jacob-Rees Mogg ve Johnson'ın hararetli savunucularından Kültür Bakanı Nadine Dorries, Suella Braverman'ı desteklerken, AAG'nin yönetim kurulu başkanı Mark François'in, Dışişleri Bakanı Liz Truss'ı desteklemesi dikkat çekiyor.Kabinede hiç görev almamış genç adaylardan Tom Tugendhat da vergi indirimlerini enerji sektörüyle sınırlı tutmaya çalışarak ortada yer almaya çalışıyor.


Bu manzarayı kısaca özetleyerek bitirirken şu iki nokta vurgulanabilir:Birincisi, en sağı bile bölünmüş, çok parçalı bir yapıya dönüşmüş görünen Muhafazakar Parti'yi birleştirecek bir aday olup olmadığı sorusunun kolay bir yanıtı yok.İkincisi, Muhafazakar Parti, yalnızca ekonomik modeli değil, egemen ideolojisi de bulanıklaşmış ama, sağa kaymaya devam eden bir parti görünümündedir.
Adayların Brexit, Kuzey İrlanda ve küresel ısınma konularından dikkatle kaçınmaya çalışmaları da bu konularda partide çok farklı görüşün var olmasından kaynaklanıyor.
Muhafazakar Parti'nin, karşılıklı suçlamalarla geçecek bu seçim sürecinden kendine yeni bir başkan çıkararak "yenilenmiş parti" görüntüsü verip veremeyeceği ülke siyasetinin önde gelen sorularından biri olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.